O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Witaj

Szukamy redaktorów, więcej informacji tutaj

Co robić gdy stary smartfon nie loguje się na konto Google lub wyrzucany jest komunikat „aplikacja została zatrzymana”?

Wielu z nas trzyma w szufladach stare smartfony. Problem pojawia się, gdy ktoś spróbuje taki smartfon po latach uruchomić. O ile bateria nie będzie spuchnięta (takich nie próbujcie sami reanimować!), to telefon uruchomi się po dłuższym ładowaniu. Często jednak na takim urządzeniu wyrzucane są komunikaty o zatrzymaniu aplikacji sklepu lub usług Google Play. Jest na to kilka rozwiązań, które chciałbym przedstawić.

Android 2.3.7 i starsze – bardzo nam przykro...
Wersja androida.png (47 K<img class='smiley' style='width:20px;height:20px;' src='../../images/smiley/cool.svg' alt='fajne'>
Zacznijmy od ustalenia, która wersja systemu jest zainstalowana na danym urządzeniu. Otwórz aplikację Ustawienia, następnie pozycję „Informacje o telefonie”, na samym dole listy. Tam odszukaj pozycję „Wersja systemu Android”, tak jak na powyższym zrzucie ekranu. I tu mam bardzo złą wiadomość – Google odcięło od swoich usług smartfony z Androidem w wersji do 2.3.7. Oznacza to, że telefony z Androidami starszymi niż 3.0 już nigdy nie połączą się z serwerami Google i nie można korzystać na nich ze Sklepu Play. Mimo wszystko poniżej znajdziecie pakiety APK dla tej wersji Androida, nikt nie zabroni spróbować ich uruchomić.

Wyczyść dane aplikacji
Informacje o aplikacji.png (50 K<img class='smiley' style='width:20px;height:20px;' src='../../images/smiley/cool.svg' alt='fajne'>
Przejdźmy do kolejnego punktu. Zwróć uwagę na to, co jest problemem – sama aplikacja Sklepu Play, czy może aplikacja Usługi Google Play. Przejdź do aplikacji Ustawienia, a następnie do pozycji Aplikacje. Otwórz pozycję problematycznej aplikacji i kliknij „Wyczyść dane”. Jeśli to nie pomoże, to zrób to samo z drugą aplikacją (Sklep Play lub Usługi Google Play). Jeśli problemu nadal nie udało się rozwiązać lub na liście nie było wskazanych aplikacji, przejdź do kolejnego kroku.

Zainstaluj najnowsze dostępne usługi i sklep dla twojej wersji Androida

W pewnych sytuacjach zdarza się, że nieużywany przez dłuższy czas smartfon (lub zresetowany do ustawień fabrycznych) ma zainstalowaną tak starą wersję usług i sklepu, że nie jest już w stanie nawiązać połączenia z serwerami Google. Wsparcie nadal jest dostępne za pomocą nowszych wersji wspomnianych aplikacji, ale telefon nie jest w stanie sam ich pobrać. W takim wypadku musimy mu pomóc. Znalezienie najnowszych wersji aplikacji dla starszego Androida nie jest łatwe, dlatego pobraliśmy wszelkie dostępne wersje i udostępniliśmy na naszym serwerze. Z poniższych linków pobierz pakiety odpowiednie dla twojej wersji Androida.

Sklep Google Play dla Androida 2.3 (2.3.7) Gingerbread i 3 Honeycomb
Usługi Google Play dla Androida 2.3 (2.3.7) Gingerbread i 3 Honeycomb

Sklep Google Play dla Androida 4.0 Ice Cream Sandwich
Usługi Google Play dla Androida 4.0 Ice Cream Sandwich

Sklep Google Play dla Androida 4.1, 4.2 i 4.3 Jelly Bean
Usługi Google Play dla Androida 4.1, 4.2 i 4.3 Jelly Bean

Sklep Google Play dla Androida 4.4 KitKat
Usługi Google Play dla Androida 4.4 KitKat

Sklep Google Play dla Androida 5 Lollipop i nowszych
Usługi Google Play dla Androida 5 i 5.1 Lollipop

Usługi Google Play dla Androida 6 Marshmallow, 7 Nugat i 8 Oreo

Usługi Google Play dla Androida 9 Pie i nowszych

Aplikacje stary Android.png (16 K<img class='smiley' style='width:20px;height:20px;' src='../../images/smiley/cool.svg' alt='fajne'>Zastap aplikacje.png (24 K<img class='smiley' style='width:20px;height:20px;' src='../../images/smiley/cool.svg' alt='fajne'>Instalacja aplikacji stary android.png (51 K<img class='smiley' style='width:20px;height:20px;' src='../../images/smiley/cool.svg' alt='fajne'>
Skopiuj pobrane pakiety do dowolnego folderu w swoim telefonie. Teraz za pomocą menadżera plików w telefonie przejdź do tego folderu i zainstaluj obie aplikacje. Telefon może wyświetlić prośbę o zgodę na instalację aplikacji spoza oficjalnego sklepu, oczywiście pozwól na to.

To wszystko!

Opisana metoda sprawdza się w większości przypadków. Mimo wszystko nawiązanie połączenia z serwerami Google nadal może nie być możliwe, szczególnie w przypadku urządzeń z 512 i 256 MB RAM. Niestety, w takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest instalacja nieoficjalnego oprogramowania (tzw. custom ROM), ale to proces trudny i nie zawsze możliwy. W zdecydowanej większości takich przypadków trzeba pogodzić się z faktem, że ponowne uruchomienie usług Google jest już niemożliwe.

Adrian Celej 26/01/2023 23:14:44 1,969 0 komentarzy