O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Witaj

Szukamy redaktorów, więcej informacji tutaj

[6 aktualizacji] Google cię wysłucha. Google policzy. Google odpowie... po polsku! Poradnik w 10 krokach.

O możliwościach Google Now przekonałem się kilka miesięcy temu. Co prawda można było zadać pytanie po polsku, ale na odpowiedź głosową nie było co liczyć. Dziś to się zmieniło – Google przypomniało sobie o polakach i parę osób zdziwiło się, gdy na pytanie o pogodę usłyszeli konkretną odpowiedź. Pokażę tutaj jak to włączyć i jakie komendy obsługuje Androidowy asystent.


Krok pierwszy

Znajdź w menu ikonkę „Ustawienia Google”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok drugi

W otwartej aplikacji wybierz ,,Wyszukiwanie i Google Now"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok trzeci

Teraz wybierz opcję ,,Wyszukiwanie głosowe"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok czwarty

Teraz wybierz opcję „Języki”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok piąty

Z listy która się otworzyła wybierz języki „Polski (Polska)” oraz „English (Generic)” Przytrzymaj palec na języku angielskim aby ustawić go jako język główny.

//Edit 11 Maj: U niektórych wyszukiwarka działa bez wybierania języka angielskiego jako domyślny. Być może będzie działać po wybraniu tylko języka polskiego.

Potwierdź przyciskiem „zapisz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok szósty

Wybierz opcję „Wykrywanie „OK Google””

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok siódmy

Tu może być problem. W moim przypadku jest opcja „Przeszkól ponownie model głosu” ale jest to spowodowane tym, że już przeszkoliłem swoją wyszukiwarkę. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, w tym miejscu będzie ta sama opcja o bardzo podobnej nazwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok ósmy

Kliknij „rozpocznij”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok dziewiąty

Teraz musisz nauczyć Google swojego głosu. W tym celu musisz 3 razy wyraźnie powtórzyć „OK Google” Problem w tym, że wyszukiwarka nie reaguje na polskie wymawianie słowa Google. Ciężko jest to również wymówić poprawnie po angielsku ale jest na to rada – wyszukiwarka świetnie reaguje na powiedzenie „OK Gogogle”! Odkryłem to gdy się zająknąłem (często się jąkam) i jest to najlepsze obejście braku polskiej wymowy tego słowa w wyszukiwarce.

Tak więc powtórz 3 razy „OK Gogogle”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok dziesiąty

Teraz musisz zdecydować kiedy wyszukiwarka będzie nasłuchiwała na słowo-klucz.

Opcja „Z aplikacji Google” pozwala na uruchomienie głosowo wyszukiwania w trakcie używania wyszukiwarki. Powinna być włączona.

Opcja „Na dowolnym ekranie” pozwala głosowo wywołać wyszukiwarkę w dowolnym czasie pod warunkiem, że zapalony jest ekran. Działa również na ekranie blokady.

Nie do końca rozumiem na czym polega opcja „Twoje wyniki”, ale chodzi chyba o to czy wyszukiwarka może uzyskać dostęp do twoich danych gdy telefon jest zablokowany.

To wszystko! Jeśli głosu nadal nie słychać upewnij się, że masz zainstalowaną aplikację Zamiana tekstu na mowę Google. Powinna być zainstalowana fabrycznie, ale użytkownicy Custom ROMów i zrootowanych telefonów mają zwyczaj wywalania wszystkiego, co wydaje im się niepotrzebne.

Przejdźmy do znanych polskich komend.

Kto jest prezydentem/premierem (nazwa kraju)?- chyba nie trzeba tłumaczyć działania tej komendy?

Godzina- pokazuje i mówi jaka jest aktualna godzina

Pogoda- podaje aktualną pogodę wraz ze specjalną interaktywną webaplikacją, w której można sprawdzić pogodę na poszczególne dni i godziny. Pogoda jest oparta o lokalizację.

Ile ma lat ...- podaje wiek i datę urodzenia danej osoby. Przykład poniżej

X razy Y, X plus Y- zadania matematyczne. Wyszukiwarka wszystko liczy i prezentuje w formie webaplikacji kalkulatora.

Gdy pytamy o jakiś przedmiot należy po prostu powiedzieć czego szukamy bez słów „co to jest..” np. ,,Las" zamiast ,,Co to jest las?" W przeciwnym wypadku nie otrzymamy odpowiedzi głosowej.

Nie jest jasna sytuacja komendy otwierania aplikacji. Możemy powiedzieć np. ,,Open Facebook" co spowoduje otworzenie aplikacji Facebooka. Są osoby, które twierdzą że komenda „Otwórz...” działa, niestety nie mogę tego potwierdzić.

Możemy próbować wymyślać pytania ale nie ma pewności, że otrzymamy odpowiedź głosową.  Tak jest np. w przypadku pytania „największy kłamc”

To już chyba wszystko, Polskie Google Now nie obsługuje jeszcze wszystkich komend (można używać tych angielskich np. „play music”) ale dzięki szybkiemu rozprzestrzenianiu się smart zegarków to tylko kwestia czasu.

Mała prośba – gdybyś odkrył/odkryła jakąś nową komendę, to byłbym bardzo wdzięczny za informację.

Edit 22:22: Można też przeliczać jednostki lub waluty. Wystarczy zadać pytanie np. „10 litrów w mililitrach” lub „2  dolary w złotówkach

Edit 23 styczeń, 09:06: Możecie również pytać o stolice państw komendą „jakie miasto jest stolicą (nazwa państwa)” np. „jakie miasto jest stolicą Polski

Edit 23 styczeń, 13:33: Możemy też wyszukiwać informacje o najbliższych restauracjach, szkołach, urzędach, bankach, bankomatach, szpitalach, posterunkach policji itp. Wystarczy zapytać np. „najbliższe restauracje” lub po prostu „restauracje”

Działa również głosowe otwieranie stron WWW. Wystarczy podać adres np „www.wp.pl”. Mogą być problemy z interpretacją adresów np. tej strony nie da się wywołać głosowo.

Za odkrycie dziękuje użytkownikowi Wykopa highlander

Edit 11 luty: Jest możliwość głosowego włączenia nawigacji. Komenda „droga do ” np. „droga do Garwolin”.

Edit 18 maj: Przy komendzie do wyznaczania trasy przed nazwą miasta trzeba podać ulicę według wzoru ,,droga do "

Za odkrycie dziękuję Piotrowi

Adrian Celej 22/01/2015 22:18:51 5,896 0 komentarzy