O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Witaj

Szukamy redaktorów, więcej informacji tutaj

Czy kryptowaluty właśnie upadają?

Niektórzy z was może pamiętają czasy, gdy BTC kosztował 40 zł. Był używany głównie jako waluta na TORowych marketach i innych przekrętach, ale jakimś cudem wyciekł poza podziemia co szybko odbiło się kryptowalutowym szałem. BTC osiągało kosmiczne kursy (co z niejednego zrobiło milionera), przekrętów przybywało, a sklepy coraz częściej przyjmowały BTC zamiast pieniędzy. Przybywało również kryptowalut, z czego niektórym udało się coś zawojować np. DOGE. Jak sytuacja wygląda dziś?


Na początku chciałbym zaznaczyć, że przez ostatnie pół roku nie interesowałem się tematem kryptowalut.

Dlaczego uważam, że kryptowaluty upadają?

1. Spadający kurs

Nie da się ukryć, że wszystkie kryptowaluty tracą. Nawet mocarny Bitcoin uległ rynkowi.

2. Bezpieczeństwo

Bitcoin miał być bezpieczną walutą odporną na wszelkiego typu ataki. Niestety, szybko się okazało, że giełdy i TORowe sklepy to świetne miejsce na atak. Osłabiło to wartość kryptowalut.

3. Rozdrobnienie

W sieci pojawiło się mnóstwo kryptowalut, które skazane są na porażkę. Ja rozumiem, że twórca np. polcoina jest patriotą i wierzył w jego sukces ale tak się nie stało. Nie udało się również twórcom gamecoina, fuelcoina, bytecoina, potcoina, applecoina, cannabiscoina, devcoina, VPNcoina, gammerscoina, HTMLCOINa, flappycoina, UFO coina, Hempcoina, Rootcoina, FAILcoina, SHAcoina, Lemurcoina, Malibucoina, APIcoina ( w skrócie XAP(!)), Sexcoina, XXXcoina, potatocoina... łącznie na coinmarketcap.com notowanych jest 536 kryptowalut.

4. Nieopłacalny mining

Kryptowaluty są zbudowane tak, że kopacze na początku dostają duże ilości danej waluty, ale z upływem czasu trudność kopania rośnie. Coraz częściej zdarzało się, że koparki do kupienia w internecie nawet się nie zwracały – koszty prądu przewyższały zyski. Podobna sytuacja jest w przypadku DOGE. Pamiętam jeszcze jak kiedyś wykopywałem moim Radeonem HD7770 100 DOGE dziennie. Dziś, po długiej przerwie za 3 dni katowania mojej grafiki na najwyższych obrotach dostałem... 11 Ð.

5. Upadające kopalnie

Jest to naturalne następstwo zmniejszenia wydobycia. Dziś nie znalazłem żadnej kopalni Doge ze swojej własnej listy a z jedynym polskim polmine nie można się połączyć.

6. Coraz niższe zainteresowanie społeczności

Jako dobry przykład dam Doge – na początku polskie strony huczały na jego temat, dziś nawet nie ma dobrej instrukcji instalacji dla Linuksa. Podobnie jest z BTC, który nie budzi już emocji. Robi się o nim głośno tylko przy okazji włamania na jakąś giełdę.

Czy BTC upadnie? Nie, prawdopodobnie kiedyś wróci pod ziemię i będzie służył do tego co wcześniej. Nie ma na co liczyć, że wyprze normalne pieniądze. Pomysł się wypalił i nic nie da się z tym zrobić.

Adrian Celej 20/01/2015 22:10:35 1,711 0 komentarzy